Jak wybrać firmę sprzątającą?

Kiedy interesuje nas wybór firmy sprzątającej, czy to do biura, obiektu sportowego, domu, restauracji czy nawet w ramach jednorazowej usługi, zdecydowanie powinniśmy brać pod uwagę tylko takie przedsiębiorstwa, które zagwarantują nam najwyższą jakość w kwestii zaprowadzenia porządku. Jednak spośród tylu istniejących na rynku firm trudno od razu rozpoznać tę, która jest najbardziej godna zaufania. Jakimi zatem kryteriami powinniśmy się kierować podczas wyboru takich usług? Oczywiście zawsze możemy zdać się na czyjeś rekomendacje, a jeśli nie mamy nikogo znajomego, kto byłby w stanie polecić nam odpowiedniego usługodawcę, to zostaje nam sprawdzanie opinii w internecie. Problem polega na tym, że z takimi komentarzami różnie bywa i niekiedy mogą nas wręcz oddalić od podjęcia decyzji, a nie do niej zbliżyć. Czy zatem jedynym wyjściem z tej sytuacji jest ślepy traf i liczenie na łut szczęścia? Oczywiście, że nie. Nieważne, czy obiekt, który ma zostać wyczyszczony, mieści się w Sopocie, Warszawie czy Krakowie, liczba istniejących na rynku przedsiębiorstw sprzątających z pewnością pozwoli nam wybrać tę właściwą.

Cena – uniwersalny miernik jakości?

U wielu osób wciąż żywe jest przekonanie, że im droższa usługa, tym lepsze efekty. Niestety nie jest to w stu procentach prawda. Oczywiście jakość ma swoją cenę – firma sprzątająca przecież musi inwestować w różnego rodzaju środki czystości i akcesoria, które nierzadko nie należą do najtańszych. Jeśli jednak chodzi o kwotę, za jaką osoby trudniące się profesjonalnym sprzątaniem wykonają swoją pracę, to jej wysokość rzadko kiedy jest stała. Zwykle jest ona uwarunkowana takimi czynnikami jak: wielkość sprzątanego obiektu, czas potrzebny do przeprowadzenia wszystkich czynności oraz dystansu, jaki pracownicy takiej firmy będą musieli pokonać, aby dotrzeć do klienta – co w przypadku takich miejscowości jak chociażby Gdynia może mieć niemałe znaczenie. Być może interesuje nas jedynie czyszczenie posadzek, lecz usługodawca będzie musiał przejechać całe miasto, aby dotrzeć na miejsce. Taka sytuacja zauważalnie podniesie cenę całej usługi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie aspekty mają wpływ na zwiększenie kosztów, aby potem nie było nieporozumień, kiedy dojdzie już do płatności.

Dyspozycyjność i wyposażenie

Jeśli nie cena i nie rekomendacja, to skąd mamy wiedzieć, czy decydujemy się na usługi profesjonalistów? Okazuje się, że rozwiązanie tego problemu może być całkiem proste. Kryteria, jakimi powinniśmy się w tej sprawie kierować, to przede wszystkim dobór środków i akcesoriów oraz to, czy usługodawca będzie w stanie wykonać swoją pracę wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. Profesjonalistów poznamy nie tylko po tym, że korzystają z najlepszych środków czyszczących, ale również, że nie wymagają dostarczenia ich przez usługobiorcę. Dzięki temu nie musimy martwić się nabywaniem specjalnych detergentów, płynów czy past, które użyte zostaną podczas porządków. Dobra firma sprzątająca to również taka, która będzie w stanie wywiązywać się z odgórnie ustalonych terminów. Jeśli chcemy, aby praca osób sprzątających przebiegała od godziny 16:00 do 20:00, to muszą być oni w tych godzinach dostępni. Nie wszystkie firmy funkcjonują w ten sposób, zatem warto to sprawdzić. Profesjonalistów znajdziemy nie tylko w takich miastach jak Gdynia czy Poznań, w małych miejscowościach również uda nam się nawiązać współpracę z fachowcami, których działania spotkają się z naszą aprobatą.